Bioloģiskā attīrīšanas iekārtas uzstādīšana privātmājai Rīgā

Realizētie projekti • Publicēts 28.11.2017

Viss stāsts ir sācies ar to, ka kādu ½ gadu atpakaļ jūtu uzplūdā tika nopirkta dvīņu mājas viena puse jaunbūves stadijā ... kā viens no galvenajiem argumentiem kalpoja fakts, ka esošā dzīves vieta no topošās dzīves vietas atrodas precīzi 150m attālumā, bet šis, tomēr, būs stāsts par kanalizācijas sistēmas risinājumiem un cerams, ka spēšu sniegt vērtīgu praktiskās pieredzes aprakstu tiem, kas vel tikai plāno savu bioloģiskās attīrīšanas sistēmu vai pieslēgumu centrālajai pilsētas kanalizācijai.

Pēc projekta risinājums sākotnēji ir bijis paredzēts uzstādīt Čehijā ražoto sistēmu – „Topas 10”, kuru man pat iekš Google vairs īsti neizdevās atrast, jo ēkas tehniskais projekts ir kādus 7 gadus vecs … Nākamā dilemma bija izvēlēties starp bioloģiskās attīrīšanas iekārtas uzstādīšanu vai pieslēgties pilsētas kanalizācijai, vai uzstādīt pilnīgi hermētisku (izsmeļamo)kanalizācijas savākšanas cisternu, jo Rīgas pilsētā citu opciju nav.

Pilsētas kanalizācijas pieslēgšanai būtu jārok tranšeja 200 metru garumā cauri privātajiem apbūves gabaliem, kas nozīmē atsevišķus saskaņojumus ar īpašniekiem un jaunu tehnisko projektu, kā arī jārēķinās, ka „AS Rīgas ūdens” šos pieslēgumus ļauj veikt tikai firmām, kas ir viņu apstiprinātajā sarakstā, kas savukārt nozīmē, ka šeit brīvā tirgus un ekonomikas pamatprincipi nestrādā attiecībā uz izmaksām … secinājumus izdarām paši J.

Hermētiski noslēgtās kanalizācijas savākšanas cisternas uzstādīšanas gadījumā būtu jārēķinās ar regulāru asenizatoru pakalpojumu izmantošanu, bet iedomājoties vien kā šo pakalpojumu veicēju cisternas šļūtene pirms un pēc pakalpojuma veikšanas smuki tiktu slidināta pa tikko uzklāto bruģi un iesēto zālāju, pa kuru ir plānots čībās aiziet līdz pastkastītei, tad nu … Ok, tālāk šo opciju neiztirzāšu, bet ideja par asenizatora pakalpojumiem tika atmesta jau saknē …

Gala rezultātā tika pieņemts lēmums uzstādīt lokālo bioloģiskās attīrīšanas iekārtu. Kā jau 21. Gadsimta pilsonim, kurš ir sēdošā darba auditorija, nemāk kārtīgi iedzīt naglu, bet toties ir draudzīgās attiecībās ar internetu un mēģina ietaupīt katru santīmu, kur vien iespējams, tad primāri tika izmantotas tādas tirgus izpētes lietas kā „zvans draugam”, „Google”, un pat „Salīdzini.lv” u.t.t. No visām 3 opcijām divas sakrita – gan draugi ieteica, gan arī internetā atradu, ka „SIA August Latvia Serviss” ir akcija saistībā ar tieši man nepieciešamo iekārtu – 4 cilvēku ģimene.

Telefonu rokā un zvanam – izstāstu savu vajadzību un iespējas, otrā pusē ļoti saprotošs speciālists, kas uzreiz godīgi atzina, ka darba šobrīd ir ļoti daudz, bet neskatoties uz to jau nākamajā dienā atrada iespēju atbraukt un apsekot objektu. Tikšanās norit ļoti raiti – uzreiz tiek veikti uzmērījumi cauruļu garumiem, tiek izskaidrots iekārtas darbības princips un novērtēta izvēlētā atrašanās vieta. Galvenās atziņas ko esmu guvis ir: Iekārtas attīrīšanas līmenis pilnībā atbilst Rīgas pilsētas prasībām (kas nebūt nav zemas), iekārta neizdala nekāda veida smakas, tās apkope ir nepieciešama 1-2 reizes gadā, uzstādīšanu ir iespējams veikt 1 dienas laikā un, kas patīkami pārsteidza – tiek dota 10 gadu garantija …

Ok, sākas apdomu laiks un cenu salīdzināšana. Atrodu vēl vienu līdzvērtīgu piedāvājumu ar ko arī sazinos, diemžēl tā arī nedēļas laikā neviens pie manis neatbrauc … Ieslēdzu loģiku – ja nevar atrast laiku objekta apsekošanai – vai atradīs laiku iekārtas uzstādīšanai ? Ok, variantu atmetam, jo termiņi spiež (ziema nāk, banka prasa rezultātu u.t.t.) – atkārtots zvans uz „SIA August Latvia Serviss” un svinīgi paziņoju, ka esmu gatavs uzsākt sadarbību  …

Pēc divām dienām atkārtoti ierodas uzņēmuma pārstāvis – Gunārs Ķeipāns, un šoreiz jau detalizētāk pārspriežam visas nianses par elektrības vada pievilkšanu, liekās melnzemes utilizāciju u.c. dzīves nianses, bet kopumā esmu pārsteigts par to, ka process man sāk šķist daudz vienkāršāks nekā sākotnēji biju iedomājies … Principā – attieksme ir ļoti laba, darbības notiek ļoti operatīvi un kopējā cena izrādās par 20% zemāka nekā sākotnēji biju rēķinājies … Kā arī kopīgi apspriežoties nolemjam plānotās SIA „August Latvia Serviss” iekārtas sērijas ATC nomaiņu pret AT6 sēriju, kas ir burtiski par pārdesmit eiro dārgāka, bet jau modernāka ar augstāku attīrīšanas pakāpi un energoefektīvāka elektrības patēriņa ziņā.  Nu ko – sākam rakt? Gandrīz … Jāņem, tomēr vērā, ka ir Augusta mēnesis, kad būvniecībā darba netrūkst un nedaudz ir jāuzgaida rindā – 2 nedēļas … Man tas ir pieņemami un uzsākam laika atskaiti.

Tā diena ir klāt – tālāk nopublicēšu nelielu foto atskaiti ar komentāriem, lai uzskatāmāk saprotams pats process.

Tikšanās objektā sarunāta uz plkst. 09:00, plkst 08:00 man zvana telefons … pirmā doma, tātad, kas noticies un neieradīsies vai arī informēs, ka kavēsies … Izrādās, ka brigāde jau ir objektā, jo izbraukusi ātrāk, lai nav sastrēgumos jāstāv … Wow … sākums labs … Tiek sākta tehnikas un materiālu izkraušana.

Kanalizācijas izbūves sākuma posms

Iekārtas un materiāli ir izkrauti – ķeramies klāt kurmju darbiem.

kanalizācijas izbūves iekārtas un materiāli

Tiek sākti paši rakšanas darbi. Pirms to uzsākšanas atkārtoti tieku lūgts precīzi norādīt elektrības kabeļu atrašanās vietas, lai tie rakšanas laikā netiktu pārrauti. Pats rakšanas process notiek ļoti delikāti uz ko norāda fakts, ka viens plānos neiezīmēts elektrības kabelis tiek atrasts rakšanas laikā, bet ekskavatora vadītājs ir gana pieredzējis un vads netiek pārrauts … Ļoti labi.

kanalizācijas izbūve

Noraktā un liekā zeme tiek akurāti sakrāmēta vienā kaudzē tālākai utilizācijai.

kanalizācijas izbūve

Rakšanas procesā visu laiku tiek veikti mērījumi tranšejas krituma ievērošanai, tiek strādāts tā teikt – LĪMENĪ. Papildus tieku pārliecināts par revīzijas lūkas nepieciešamību, kuras izmaksas ir salīdzinoši smieklīgas, bet, ja nu notiek sistēmas aizdambēšanās, tad tās nozīme ir nenovērtējama.

Kanalizācijas izbūve procesā

Galvenā bedre ir izrakta, oļi ir sabērti – ceļam iekšā grodus un pašu iekārtu.

Tiek ievietoti grodi kanalizācijai Grodu ievietošana August Latvia sertifikācijas uzlīme

Pirms iekārtas aizrakšanas tā tiek piepildīta ar ūdeni, lai aizrakšanas laikā nepieļautu tās deformāciju.

Attīrīšanas iekārta

Šādi izskatās pati iekārta un pagalms pēc uzstādīšanas … interesanti ir tas, ka pagalms ir kļuvis līdzenāks nekā tas bija pirms visiem rakšanas darbiem … Kvalitatīvi!

Kanalizācijas dekoratīvie vāki Vāka uzlikšana kanalizācijai

Secinājumi un ieteikumi

No šāda veida Iekārtu uzstādīšanas nav jābaidās, jo šis process beigās izrādījās daudzkārt vienkāršāks nekā sākotnēji biju iedomājies.

Ir jāveic sākotnējais finansiālais ieguldījums sistēmas uzstādīšanai un iegādei, bet ilgtermiņā šāds risinājums ir daudz izdevīgāks nekā pieslēgšanās pilsētas centrālajai kanalizācijas sistēmai, kur maksa tiek aprēķināta par sistēmā iepludinātajiem kubikmetriem.

Laicīgi plānojiet iekārtas atrašanās vietu, jo sevišķi gadījumos, kad zemes platība nav liela … Manā gadījumā tika pieņemts lēmums iekārtu novietot tā, lai virs tās būtu iespējams izbūvēt terasi, kas pilnībā to noslēpj, bet jāatceras, ka šādā gadījumā ir jānodrošina terases dēļu grīdu vairogu pacelšana iekārtas apkalpošanai.

Pirms iekārtas atrašanās vietas izvēles nepieciešams noskaidrot būvvaldes prasības attiecībā uz tās novietni – Rīgā tie ir 3 metri no kaimiņu robežas, pretējā gadījumā jāveic papildus saskaņojumi, kas reizēm var būt ne tas vieglākais process.

Pirms iekārtas iegādes nepieciešams noskaidrot tās attīrīšanas pakāpi, lai saprastu vai tā atbilst konkrētās apbūves teritorijas noteikumiem.

Mans personīgais vērtējums par konkrēto iekārtu un sadarbību ar SIA „August Latvia Serviss” būtu 9 no 10 ballēm. 10 balles es liktu gadījumā, ja pati iekārta un uzstādīšana būtu bijusi par velti.